Odwiedź również Bureau Veritas Polska | Szkolenia Bureau Veritas


GDA oraz Traffic Lights visual


System świateł ulicznych (ang. Traffic lights)
Uwaga na czerwone!

System ten został opracowany w Wielkiej Brytanii w 2005 roku przez rządową organizację czuwającą nad produkowaną i sprzedawaną żywnością – Food Standards Agency (FSA). Traffic Lights ma na celu wsparcie konsumentów w wyborze odpowiedniej żywności.
Etykieta “Traffic light” to prosta tabela umieszczona na przedniej stronie opakowania (patrz rysunek), określająca zawartość tłuszczy, cukrów i soli w 100 gramach produktu. Na zasadzie świateł drogowych – kolor zielony, żółty lub czerwony - brytyjski system kodowania określa jak wysoka jest zawartość ww składników.
Kolor czerwony alarmuje o żywieniowym niebezpieczeństwie.
Kolor żółty przeznaczony jest dla produktów będących na linii granicznej.
Kolor zielony - dla produktów, które mogą być spożywane bez żadnej obawy o zdrowie.

System Świateł Ulicznych to bardzo przydatna informacja dla tych, którzy lubią robić “zdrowe” zakupy oraz dla coraz większej ilości eko-entuzjastów!


Wskazane dzienne spożycie (ang. Guideline Daily Amounts czyli GDA)

W Polsce wdrażanie GDA, czyli dobrowolnego programu znakowania żywności odbywa się w ramach działalności Polskiej Federacji Producentów Żywności i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w oparciu o stanowisko Komisji Europejskiej w walce z otyłością i cukrzycą.

GDA czyli “Ile czego w czym?” to system znakowania wartością odżywczą polegający na oznaczeniu produktu informacją o procentowej zawartości wybranych składników odżywczych i energii w porcji produktu, w odniesieniu do wartości Wskazanego Dziennego Spożycia (and. Guideline Daily Amounts). Zalecane ilości to określone przez naukowców dzienne poziomy spożycia dla przeciętnego zdrowego i dorosłego konsumenta.

Wartości GDA zostały zatwierdzone w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia!

Celem programu jest upowszechnienie znakowania żywności dodatkową informacją o wartości energetycznej i zawartości wybranych składników odżywczych w porcji produktu, a przez to - ułatwienie konsumentom komponowania zdrowej i wyważonej diety. GDA ma ułatwić decyzję odnośnie zakupu i wielkości spożycia danego produktu oraz ułatwić stosowanie zbilansowanej diety.


Oznaczenie produktu za pomocą GDA obejmuje:

Z przodu opakowania:

Deklaracja ilości kilokalorii (energii) w jednej porcji i udziału procentowego Wskazanego Dziennego Spożycia dla energii przedstawiona w formie graficznej. Możliwość oznaczenia innych składników odżywczych zgodnie z grupą 1 lub 2 (patrz rysunek obok).

Z tyłu opakowania (w formie tabeli):

- deklaracja składników odżywczych zgodnie z wymaganiami prawnymi (dla grupy 1 lub 2),
- ilość składników w jednej porcji produktu,
- zawartość w porcji produktu składników odżywczych wyrażona jako procent wartości referencyjnej Wskazanego Dziennego Spożycia (GDA) dla poszczególnych składników.Traffic Lights
Kliknij aby powiększyć

Przykładowe oznakowanie GDA z przodu opakowania dla grupy 2:

GDA

Weryfikacja Etykiet Bureau Veritas